wz

BOŽSKÁ EMA
(Filmové studio Barrandov, 1979, 56 min.)

Osm velmi úspěšných sezon zpívala operní hvězda Ema Destinnová na amerických scénách. V Evropě vrcholila 1. světová válka, ale umělkyně chtěla zpět do Prahy. Na hranicích u ní byly nalezeny špionážní materiály a tak se dostala pod trvalý dohled rakouské policie a armády. Režisér si tvrdohlavě prosadil natočení mimořádně kvalitní předlohy a přes četné realizační obtíže vznikl poctivý, poučenými diváky vděčně přijímaný film, který zaujal, ačkoli nešlo o komedii. Jedna z výrazných výjimek v šedi produkce konce 70. let. V 90. letech se film často objevuje ve vysílání veřejnoprávních i komerčních televizních stanic.

Režie: Jiří Krejčík Námět, scénář: Zdeněk Mahler Kamera: Miroslav Ondříček Hudba: Svatopluk Havelka Výrobce: Filmové studio Barrandov

Hrají:Božidara Turzonovová (Ema Destinnová – zpívá Gabriela Beňačková), Juraj Kukura (Viktor – mluví Radoslav Brzobohatý), Jiří Adamíra (plukovník), Miloš Kopecký (Samuel), Josef Somr (nadporučík), Čestmír Řanda (ředitel Národního divadla), Josef Kemr (kapelník), Václav Neužil (policejní velitel), Václav Lohniský (výpravčí), Karel Augusta (berní úředník), Vlastimil Bedrna (berní úředník), Jana Smrčková (společnice), František Řehák (kněz), Zdeněk Dítě (okresní hejtman)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů