wz

ČERNÝ PETR
(Filmové studio Barrandov, 1963, 85 min.)

Několik dnů ze života šestnáctiletého Petra Vaňka, který je na učňovské praxi v potravinářské samoobsluze. Nechápe příliš smysl dohlížení na kupující, kterým byl pověřen. Výchovné otcovy lekce i drobné příhody s kamarády ho zatím příliš nenutí k přemýšlení nad vlastní životní perspektivou. Osobitý autorský přístup Miloše Formana se výrazně projevil už v prvním celovečerním filmu. Titul získal Cenu československé filmové kritiky a oficiálními místy byl přijat vcelku vlídně, nastolené problémy se zdály příliš okrajové. O Formanovi se začínalo mluvit a psát i v mezinárodních souvislostech. Hodnota české kinematografie, kterou nelze pominout a která časem vyzrává.

Režie: Miloš Forman Námět, scénář: Jaroslav Papoušek, Miloš Forman Pomocná režie: Ivan Passer Kamera: Jan Němeček Hudba: Jiří Šlitr Zpívají: Pavel Sedláček, Markéta Petránková, Eva Ulihrachová Exteriéry: Kolín Výrobce: Filmové studio Barrandov

Hrají:Ladislav Jakim (Petr), Pavla Martínková (Pavla), Jan Vostrčil (otec), Božena Matušková (matka), Pavel Sedláček (Láďa), Vladimír Pucholt (Čenda), Zdeněk Kulhánek (Zdeněk), František Kosina (vedoucí samoobsluhy), Josef Koza (mistr), Antonín Pokorný ("zloděj"), Jaroslav Kladrubský (kontrolor), Františka Skálová (zlodějka), Jaroslav Bendl (Mára)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů