wz

CESTOU KŘÍŽOVOU
(Monopol, 1938, ? min.)

Dramatický příběh venkovského kněze, který přes odpor vesničanů dopomůže ke štěstí mladé dvojici a sám raději odchází na nové působiště. Zdařilý přepis literární předlohy, která patřila ještě i v době natáčení k oblíbenému, a zejména na venkově rozšířenému lidovému čtení. První samostatná režie Jiřího Slavíčka, syna malíře Antonína Slavíčka. Po technické praxi v Hollywoodu působil jako střihač, v roce 1937 natočil spolu s hercem Čeňkem Šléglem komedie Jarčin profesor a Armádní dvojčata.

Režie: Jiří Slavíček Námět: román Jindřicha Šimona Baara Scénář: Karel Steklý, Jaroslav Menčík Kamera: Josef Střecha Hudba: Jiří Fiala Výrobce: Monopol

Hrají:Hana Vítová (Hanči Vachudová), František Kreuzmann (její otec), Zdeněk Štěpánek (farář Jiří), Jaroslav Průcha (Staněk), Hermína Vojtová (jeho žena), Vladimír Šmeral (Ondřej), Jaroslav Marvan (ředitel velkostatku), Eman Fiala (holič Palma), Jiří Steimar (vikář), Ella Nollová (kmotra), Karel Kolár (starosta), Marie Ptáková (matka), K. V. Černý (sedlák)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů