wz

C. a K.POLNÍ MARŠÁLEK
(Elekta, 1930, 91 min.)

Vysloužilý setník František Procházka využije příležitosti a vyzkouší si maršálskou uniformu. Natolik mu padne, že je považován za vrchního velitele rakouské armády. Vlasta Burian ve svém prvním zvukovém filmu zcela oslnil. Jeho pověst populárního pražského komika a úspěšného divadelního podnikatele se rychle rozšířila na celou republiku a v německé verzi K. und K. Feldmarschall (Der falsche Feldmarschall) i do Rakouska a Německa. Premiérové nasazení vydrželo v pražských kinech déle než zahraniční trháky. Celkové výnosy přesvědčily producenty, že se vyplatí investovat do českých filmů – pokud v nich bude hrát Vlasta Burian.

Režie: Karel Lamač Námět: divadelní hra Emila Artura Longena Scénář: Václav Wasserman Kamera: Otto Heller, Václav Vích Hudba: Jára Beneš Výrobce: Elekta

Hrají:Vlasta Burian (Procházka), Theodor Pištěk (plukovník Přecechtěl), Helena Monczáková (jeho žena), Máňa Ženíšková (Lili), Jiří Hron (poručík Eberle), Čeněk Šlégl (rittmeister Géza von Medák), Jan W. Speerger (sluha), Jindřich Plachta (nadporučík Hofer), Ivo Richard Stuchlý (setník Hřebíček), Josef Hořánek (pravý c. a k. polní maršálek), Jaroslav Marvan (jeho sluha), Milka Balek-Brodská (hospodyně), Olga Augustová (zpěvačka), Eman Fiala (její partner), Josef Rovenský (starosta), Eduard Šlégl (stoletý)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů