wz

DALEKÁ CESTA
(Československý státní film Praha, 1949, 108 min.)

Osud židovské rodiny a smíšeného manželství za nacistické okupace. Film byl v 50. letech uváděn pouze v mimopražských kinech a v 70. letech byl zařazen na seznam trezorových titulů. Radokovo dílo má nepopiratelný význam nejen v souvislostech české kinematografie. Metaforické obrazy života v terezínském ghettu působí i po delším časovém odstupu od natočení mimořádnou sugestivní silou. Hlavní dějová linie je kontrapunkticky doplňována stylizovaným dokumentárním materiálem. Individuální drama se tak průběžně zapojuje do širších historických souvislostí a nabývá zobecňujícího významu. Bdělými ideology důsledně utajovaná hodnota, o které se svět neměl šanci dozvědět v pravou chvíli.

Režie:Alfréd Radok Námět: Erik Kolár Scénář: Mojmír Drvota, Erik Kolár, Alfréd Radok Kamera: Josef Střecha Hudba: Jiří Sternwald Exteriéry: Terezín Výrobce: Československý státní film Praha

Hrají:Blanka Waleská (dr. Kaufmannová), Otomar Krejča (dr. Bureš), Viktor Očásek (ing. Kaufmann), Zdeňka Baldová (Kaufmannová), Eduard Kohout (prof. Reiter), J. O. Martin (Karel Bureš), Josef Chvalina (Pepa), Anna Vaňková (Margit), Jiří Plachý (Abrahamovič), Saša Rašilov (Mošeles), Jiří Spirit (Honzík), Rudolf Deyl ml. (Noha), Zdeněk Hodr (Klein)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů