wz

DALIBOR
(Studio uměleckých filmů Praha, 1956, 117 min.)

Stalo se za panování krále Vladislava Jagellonského: odbojný rytíř Dalibor je odsouzen k trestu smrti. Pokus o jeho osvobození se nezdaří. Nedoceněný přepis Smetanovy opery překvapuje svěží originálností i ve srovnání s mnohem pozdějšími pokusy o převod hudebně dramatických děl na filmové plátno. Působivě inscenované operní scény jsou také součástí dalšího Krškova smetanovského filmu Z mého života.

Režie:Václav Krška Námět: opera Bedřicha Smetany na libreto Josefa Wenziga Scénář: Václav Krška, Jaroslav Beránek Kamera: Ferdinand Pečenka Hudební spolupráce: Jarmil Burghauser Hraje a zpívá: Orchestr a sbor Národního divadla Diriguje: Zdeněk Chalabala Výrobce: Studio uměleckých filmů Praha

Hrají:Václav Bednář (král Vladislav), Karel Fiala (Dalibor – zpívá Beno Blachut), Věra Heroldová (Milada – zpívá Marie Šubrtová), Přemysl Kočí (Budivoj – zpívá Rudolf Asmus), Josef Celerin (žalářník Beneš – zpívá Zdeněk Kroupa), Josef Roušar (Vítek – zpívá Ivo Žídek), Jana Rybářová (Jitka – zpívá Libuše Domanínská), Josef Horáček (soudce), Otýlie Beníšková (Magdalena), Miloš Červinka (Zdeněk), Zdeněk Váša (Adam z Ploskovic), Luděk Munzar (panoš)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů