wz

HADRBOLCOVÁ Zdena

HADRBOLCOVÁ Zdena - herečka, 13. 7. 1937 Praha, rozvedená.
RODIČE
František H. a Zdena.
NYNÍ
herečka, členka Divadla na Zábradlí a stálá spolupráce s Div. Komedie.
STUDIA
DAMU, herectví (prof. V. Fabiánová), Praha 59.
KRÉDO
If winter comes, can spring be far behind?
ZÁJMY
divadelní historie, herectví, literatura, výtvar. umění, tenis, slunce, voda, politika.
PROFESNÍ DRÁHA
v r. 59 angažmá v Divadle SKN, od r. 73 spolupráce s Divadlem na okraji, cení si spolupráce se Zd. Potužilem, E. Schormem, J. Nebeským, Petrem Léblem, Michalem Dočekalem, J. A. Pitínským. Od února 91 angažmá v Činoherním klubu, 94- Divadlo Komedie, 96- Divadlo na Zábradlí.
ŽIVOTNÍ OKOLNOSTI
za nejšťastnější dobu pokládá 3 roky na franc. gymnáziu, několik let v Divadle na okraji a nyní spolupráci s J. Nebeským a kolegy spřízněnými volbou. 94 vznik nového souboru v Divadle Komedie.
SPOLEČENSKO-POLITICKÉ AKTIVITY
sympatizantka ODS.
VYZNAMENÁNÍ, OCENĚNÍ
cena J. Průchy, několik prémií bývalého Literár. fondu, dvě nominace na herecký výkon roku (cena A. Radoka) za roli Máši ve Třech sestrách a Dene ve hře Ritter, Dene, Voss.
DÍLO
divad. role: E. Albee: Kdopak by se Kafky bál (Drahunka i Marta), W. Luce: Nejkrásnější z Amherstu (E. Dickinsonová), H. Ibsen: Přízraky (Helena Alvingová) a J. B. Borkman (Ella). Film. a TV role: Už zase skáču přes kaluže (maminka), Malostranské povídky (sl. Máry) aj. Literár. činnost: do r. 68 fejetony v Literárních novinách a povídky v Plameni, několik scénářů pro Divadlo na okraji - např. čechovovská koláž Ach, kdybyste věděli, s jakou okouzlující ženou jsem se seznámil v Jaltě aj. V Divadle Komedie: Hamlet, Tři sestry; v Divadle na Zábradlí: Ritter, Dene, Voss (T. Bernhard, rež. Pitínský), Masna (J. A. Pitínský, rež. Petr Lébl), Smíme si vypůjčit vašeho manžela? (G. Green, režie J. Nebeský, úprava Z. Hadrbolcová).
BIBLIOGRAFIE
SaD.
PRACOVNÍ ADRESA
Divadlo na Zábradlí.

čerpáno z : www.kdojekdo.cz + dalších informací