wz

HOŘÍ, MÁ PANENKO
(Filmové studio Barrandov/Carlo Ponti (Řím), 1967, 71 min.)

Osmičlennému plesovému výboru se organizace a průběh tradičního požárnického bálu v jedné podkrkonošské obci zcela vymkne z rukou. Nedaří se příprava volby královny krásy, hodnotné ceny z tomboly zmizí ještě před slosováním, a do toho nečekaně vypukne požár... Diváci se většinou smějí. Někdy z rozpaků nad tím, co je zasáhlo. Jindy je to osvobozující smích těch, co už pochopili. A to bylo a je tak trochu nebezpečné. Proto autoři narazili u bdělých dohlížecích orgánů státní kinematografie i u kapitalistického filmového velkopodnikatele. Solidarita francouzských filmařů (Berri, Truffaut) umožnila odolat spojenému nátlaku ideologie a kapitálu a nadějný tvůrce odjížděl do Ameriky s další cennou životní zkušeností. Žádný další Formanův film už nebude český.

Režie:Miloš Forman Pomocná režie: Jaroslav Papoušek Námět, scénář: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer Kamera: Miroslav Ondříček Hudba: Karel Mareš Exteriéry: Vrchlabí Výrobce: Filmové studio Barrandov/Carlo Ponti (Řím)

Hrají:Jan Vostrčil (předseda plesového výboru), Josef Šebánek (člen plesového výboru), Josef Valnoha (člen plesového výboru), František Debelka (člen plesového výboru), Josef Řehořek (člen plesového výboru), Vratislav Čermák (člen plesového výboru), Václav Novotný (člen plesového výboru), František Reinstein (člen plesového výboru), František Paska (člen plesového výboru), Ladislav Adam (člen plesového výboru), Josef Kolb (Josef), Jan Stöckl (Stöckl), Stanislav Holubec (Karel), František Svět (děda Havelka), Josef Kutálek (Ludva), Antonín Blažejovský (Standa), Stanislav Ditrich (číšník), Milada Ježková (Josefova žena), Alena Květová (Růženka)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů