wz

HRA O JABLKO
(Krátký film Praha, 1976, 92 min.)

Komedie zaujatá proti mužům: na jednu z pražských porodnic nastoupí nová sestra Anna Šímová. Zbrklým a potřeštěným vystupováním upoutá pozornost i dr. Johna. Vztah, který mezi nimi vznikne, bere dívka mnohem vážněji než zbaběle sobecký partner... O tom, ale hlavně i "o něčem jiném" je mimořádný film režisérky Věry Chytilové, která si i za zcela neobvyklých podmínek (titul nesměl vzniknout na barrandovském kopci) tvrdohlavě prosadila náročně osobitou a pro většinu tehdejších dramaturgů a normalizačních schvalovatelů zcela nepředstavitelnou autorskou koncepci. Uvedení filmu bylo několikrát odloženo a jeho distribuce byla administrativně omezována, přestože šlo o divácky nejvyhledávanější titul oněch let. Do jihočeských kin se výborná komedie o zcela vážných a zásadních věcech dostala až počátkem roku 1989 a ještě tenkrát vyvolávala rozhořčené protesty místních ochránců socialistické morálky. Trvalá hodnota, o které se ví, ale neškodí si to připomenout.

Režie:Věra Chytilová Námět, scénář: Kristýna Vlachová, Věra Chytilová Kamera: František Vlček Hudba: Miroslav Kořínek Exteriéry: Praha, Loděnice, Liberecko Výrobce: Krátký film Praha

Hrají:Dagmar Bláhová (Anna Šímová), Jiří Menzel (dr. Josef John), Evelyna Steimarová-Rytířová (Marta), Jiří Kodet (Arnošt), Nina Popelíková (Johnova matka), Bohuš Záhorský (profesor), Jiří Lábus (Pavel Šíma), Kateřina Burianová (lékařka), Jana Synková (laborantka), Jitka Nováková (zpěvačka), Nina Divíšková (těhotná), Petr Nárožný (její manžel), Miroslav Kořínek (pianista), Vladimír Hrabánek (taxikář), Tereza Kučerová (Martina dcera), Štěpán Kučera (Martin syn)

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů