wz

JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE!
(Filmové studio Barrandov, 1974, 95 min.)

Režie: Oldřich Lipský
Námět: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák
Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský
Kamera: Jaroslav Kučera
Hudba: Zdeněk Liška

Hrají:
František Koudelka - Luděk Sobota
Blanka - Marta Vančurová
Tetička - Věra Ferbasová
Béda Hudeček - Josef Dvořák
Karfík - Ladislav Smoljak
Klásek - Zdeněk Svěrák
Dr. Chocholoušek - Václav Lohniský

     Pod námětem a scénářem najdeme poprvé jména známé a oblíbené dvojice Ladislav Smoljak - Zdeněk Svěrák. V té době už byli známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou.
     Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František, který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, "vědecky" sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že ten, jímž se ve svém životě řídil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství…
     Dnes již téměř kultovní komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dával velkou příležitost komikům nové generace - skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota - ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých, až přihlouplých mládenců, kteří svým chováním rozveselují diváky. A tento film patří k tomu nejlepšímu, co vůbec kdy natočil. Napomohl k tomu pochopitelně i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací a skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka.

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů