wz

BYLO NÁS ŠEST
(Československá televize, 1985, 6-ti dílný.)

Šestidílný televizní seriál vypráví o životě mladých lidí, kteří byli po úspěšné maturitní zkoušce na doubravském gymnáziu přijati ke studiu na vysoké škole v Praze. Příběh šestice čerstvých vysokoškoláků, které k sobě pojí pevné přátelství, začíná jejich loučením s domovem a odjezdem mezi neznámé lidi, do dosud důvěrněji neprobádaného a neznámého hlavního města? V režii Jiřího Adamce uvidíte v hlavních rolích studentů Moniku Žákovou (citlivá a svědomitá posluchačka oboru archeologie filozofické fakulty Radka Holečková), Jana Šťastného (hudebně talentovaný Jirka Jílek, student ekonomie), Davida Matáska (dobrý matematik Honza Špaček, mladík z neúplného rodiny, přijatý na stavební fakultu), Veroniku Gajerovou (ctižádostivá, ale nekritická dívka Hanka Dušková, studenta DAMU), Martina Zounara (poctivec a idealista, budoucí právník Ivan Trnka) a Ivanu Chýlkovou (sportovně založená studentka Eva Ryllichová).


Popis jednotlivých částí

I.díl Loučení Šestice maturantů z Doubravky se chystá na vysokoškolská studia do Prahy. Hlavní hrdinka Radka, která se dostala na filozofickou fakultu - obor archeologie, má však odjezd do Prahy komplikovaný. Maminka dostala infarkt a Radka se rozhoduje, zda má zůstat doma nebo jít na studia. Ostatní se do Prahy nadšeně připravují - Jirka (VŠE), Hanka (DAMU), Honza (Stavební fakulta), Ivan (Práva), Eva (Tělovýchovný institut).

II. díl Vysokoškoláci Šestice studentů prožívá první týdny na studiích. Radka, bydlící na koleji s Evou, se plně věnuje učení. To se však nedá říci o Jirkovi, který se více zabývá zakládáním kapely, hraním písniček a Maxmiliánou. O Jirkově vztahu se dozví Radka a jsou z toho první slzy a zklamání. Honza na Stavební fakultě potkává Jitku a doučuje ji matematiku a Ivan prožívá příjemné bydlení v bratrově vile.

III: díl Málo štědré Vánoce Radka, premiantka kruhu, která se líbí asistentovi Váchovi, nedostane zápočet. Jirka místo odjezdu domů o vánočních svátcích, zůstává u své milé Maxmiliány. Když zjistí, že Maxmiliána jeho telegram rodičům neodeslala, odchází ještě o půlnoci na nádraží. Honza, který dostává od Ivana peníze na sportku, konečně vyhrává značný peněžní obnos. Naši hrdinové se znovu setkávají v Doubravce. Situace a vztahy už nejsou tak růžové jako před odjezdem do Prahy.

IV. díl Výhra Eva, slavící konec roku na chatě u známých, ještě v noci odjíždí zpět do Prahy. Cestou ji sveze Standa. Oba se do sebe zamilují. Hanka navazuje známost s as.režie Jarošem, který jí slíbí roli ve filmu. Honza se s výhrou ve sportce nerozdělil s Ivanem, který mu na ni dal peníze. Proto Ivan vymyslí na Honzu past - čte mu vymyšlená čísla sportky a Honza se domnívá, že opět vyhrál. Pozve proto přátele do luxusní restaurace, kde se doví, že to byla bouda. Útratu musí zaplatil ze zbývajících peněz. Jirka má potíže se zkouškami na VŠE.

V. díl Píseň pro májovou Prahu Honza jede navštívit spolužačku Jitku na Moravu. V Božkovicích je představen jako Jitčin ženich. Honza se na zabijačce opije. Ivan se zamiluje do Aničky, kolegyně z vyššího ročníku. Jirka musí opustit školu, protože neudělal rozhodující zkoušky a nemá zápočty. Ivanův bratr, který se nezákonně obohacoval, je vyšetřován kriminální policií. Eva, která miluje Standu, se doví, že její milý zachraňoval na silnici dvě děti z havarovaného vozu a sám se přitom těžce zranil. Jirka vyhrává v písňové soutěži první cenu.

VI.díl Období zkoušek Standa je těžce raněný a Eva jen s obtížemi překonává jeho psychické deprese. Jirka se usmiřuje s rodiči a jde dělat zkoušky na konzervatoř, ale není přijat. Je z toho zoufalý a přinutí Radku, aby s ním prožila noc. Radka díky tomu neudělá zkoušku z hlavního předmětu. Končí škola, probíhá zkouškové období a osudy se uzavírají. Hanka pro nedostatek talentu odchází z DAMU. Naše šestice se v závěru setkává ve vlaku na cestě domů. Jirka nabízí Radce lásku, ale ta ho prozatím odmítá.

Režie:Jiří Adamec
Monika Žáková - Radka,
Jan Šťastný - Jirka,
David Matásek - Honza,
Martin Zounar - Ivan,
Ivana Chýlková - Eva,
Veronika Gajerová - Hanka,
Vladimír Dlouhý - Dušan Vácha,
Miroslava Pleštilová - Eliška,
Mahulena Bočanová - Maxmiliána,
Regina Zahradníková - Jitka,
Alois Švehlík - docent Humpl,
Miroslav Vladyka - Standa,
Jiří Bartoška - Zima,
Petr Svárovský - Ondřej,
Antonín Navrátil - Luděk,
Nela Boudová - Anička,
Jana Paulová - Olina,
Sagvan Tofi - George

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů