wz

Třicet případů majora Zemana
(Československá televize, 1983, 30-ti dílný.)

1. díl - Smrt u jezera (1945)
2. díl - Vyznavači ohně (1946)
3. díl - Krádež sladkého "I" (1947)
4. díl - Rubínové kříže (1947)
5. díl - Hon na lišku (1948)
6. díl - Bestie (1949)
7. díl - Mědirytina (1950)
8. díl - Strach (1951)
9. díl - Loď do Hamburku (1952)
10. díl - Vrah se skrývá v poli (1953)
11. díl - Křížová cesta (1954)
12. díl - Kleště (1955)
13. díl - Romance o nenápadné paní (1956)
14. díl - Konec velké šance (1957)
15. díl - Kvadratura ženy (1958)
16. díl - Dáma s erbem (1959)
17. díl - Proklaté dědictví (1960)
18. díl - Bílé linky (1961)
19. díl - Třetí housle (1962)
20. díl - Modrá světla (1963)
21. díl - Muž ze Salzburku (1964)
22. díl - Tatranské pastorále (1965)
23. díl - Šťastný a veselý (1966)
24. díl - Klauni (1967)
25. díl - Štvanice (1968)
26. díl - Studna (1969)
27. díl - Rukojmí v Bella Vista (1970)
28. díl - Poselství z neznámé země (1971)
29. díl - Mimikry (1972)
30. díl - Růže pro Zemana (1973)
31. díl - Vražda na zámku (1989) - nerealizovaný díl


Příběh první - 1945 Smrt u jezera
stručný děj: Zeman se vrací s Kalinou z německého lágru domů. Na slavnosti u jezera je zastřelen Zemanův otec a budoucí slavný major vypátrá vraha. Zeman dostává nabídku od Kaliny, aby vstoupil do Sboru národní bezpečnosti.

Příběh druhý - 1946 Vyznavači ohně
stručný děj: Zeman musí doprovodit transport z německého blázince, ze kterých se však vyklubají nacističtí záškodníci. Zeman je držen jako rukojmí a zachrání se v poslední chvíli, kdy je autobus s "blázny" rozstřílen na cucky.

Příběh třetí - 1947 Loupež sladkého "i"
stručný děj: Zeman vyšetřuje pašování a krádeže nedostatkového léku - inzulínu, pro který jsou cukrovkáři schopni udělat cokoliv. Při pátrání se seznámí s řidičem sanitky Jirkou Hradcem, ze kterého se v dalších dílech stane československý špión.

Příběh čtvrtý - 1947 Rubínové kříže
stručný děj: Zeman se vydává na nebezpečnou misi, přímo doprostřed banderovských bojovníků. Vstupenkou je mu přívěšek ve tvaru kříže, ve kterém jsou zasazeny rubíny - kolik rubínů, taková hodnost. Na konci dílu jsou zločinci dopadeni a potrestáni - kulkou.

Příběh pátý - 1948 Hon na lišku
stručný děj: V únoru 1948 se musí každý rozhodnout na jaké straně bude stát. Zlotřilí kapitalisté chtějí chránit demokracii se zbraněmi v ruce, svoji verzi budoucnosti si stejnými prostředky chtějí prosadit komunisté. A kam se postaví Zeman? Když je vše jasné, továrníci chtějí prchnout na Západ.

Příběh šestý - 1949 Bestie
stručný děj: Je rok po Vítězném únoru a mnoho lidí uniká do emigrace. Na některé z nich však místo poctivého převáděče čeká "Strýček" - vrah a zloděj. Své oběti nevodí přes hranici, ale do bažin, kde je nechá utounout a okrade je o vše, co s sebou odnášejí. Díky Jirkovi Hradcovi však skončí v bažině sám "Strýček". Honza Zeman dostane odměnou za brilantní práci na řešení případu nabídku na přestup do Prahy, na ústředí kriminálky.

Příběh sedmý - 1950 Mědirytina
stručný děj: V Praze se objevují falešné potravinové lístky. Zeman se Stejskalem postupně (a samozřejmě úspěšně) rozplétají síť tiskařů, rytců, překupníků... Mezi podezřelými je i sympatická, mladá učitelka. A budoucí eso české kriminálky se zamiluje jako kluk. Ano - Jan Zeman poznává svou první ženu Lídu!

Příběh osmý - 1951 Strach
stručný děj: Nervózní a z prvního těhotenství své ženy značně zmatený a rumem trošičku oblouzněný Zeman zařizuje převoz své ženy Lídy do porodnice. Seznamuje se se sympatickým saniťákem. Zeman si s ním hezky popovídá. O několik hodin později je saniťák mrtev. Zabije ho parta tří lumpů, vedená psychopatickým kápem. Kromě toho zabijáci, chtějící nakrást zbraně a prostřílet se za hranice, zavraždí i příslušníka obvodního oddělení SNB. Zemanova mordparta postupně přichází lumpům na stopu. Členové bandy neudrží nervy na uzdě a začnou se střílet mezi sebou. Ty, co přežijí, Zeman zatýká. Zatímco on honí vrahy, Lída mu porodí dceru.

Příběh devátý - 1952 Loď do Hamburku
stručný děj: Z Hamburku se vrací nákladní loď. Na její palubě je i hochštapler a ožrala lodník Berka, pašující do Československa zlaté šperky a nedostatkové léky. Berka je zavražděn. Na jednom z návodů k použití léku objeví v Bartolomějské mikrotečku obsahující kódovanou zprávu. Zeman přemluví strojníka z lodi Šimka, aby převzal Berkovy pašerácké kšeftíky. V Hamburku se Šimek dozví, že tentokrát bude převážet ne léky či zlato, ale muže. Není jím nikdo jiný než agent Pavel Bláha! Marně na něj kriminalisté líčí past, marně se ho pokoušejí sledovat. Bláha jim zmizí a ukryje se u komplice - přístavního lékaře doktora Hejtmánka.

Příběh desátý - 1953 Vrah se skrývá v poli
stručný děj: Obec Plánici, kde se kolektivizace moc nedaří, terorizují záškodníci. Mají spadeno na komunistické funkcionáře, které nakonec zastřelí na schůzi v místní škole. Teroristy skrývá plánický farář. Vrazi končí v přestřelce v obilném lánu.

Příběh jedenáctý - 1954 Křížová cesta
stručný děj: Agent Pavel Bláha se skrývá v klášteře, kde čeká na spojku. Tajné heslo je varhanní toccata, která nakonec klášterním kostelem opravdu zazní. Zeman vyšetřuje v klášteře vraždu kněze, ale má potíže s matkou představenou. Nakonec použije fígl, a pomocí pravidel řádu udělá kolektivní výslech jeptišek na nádvoří. Morální nátlak vyšetřovatelů jedna jeptiška neunese a vše je vyzrazeno. Bláha je znovu uniká.

Příběh dvanáctý - 1955 Kleště
stručný děj: Díl, ve kteém se vyvražďují spiklenci proti komunistickému režimu navzájem. Agent Bláha se podrobí plastické operaci, ale pozná jej žena továrníka Čadka, kterou zradil v díle Hon na lišku. Chce jí zabít, ale ona mu pohrozí usvědčujícím dopisem, který uložila u svého muže. Od smrti jí to stejně nezachrání. Nezabil jí však Bláha, ale primář Hons, který agenta operoval. Zároveň předávkoval léky maskéra, který udělal Bláhovi novou vizáž. Ani primář Hons neunikne, neboť se popere s Bláhou, který mu nakonec zlomí vaz. Doktor Hejtmánek, který doprovázel agenta Bláhu na plastickou operaci se přizná na policii, že zabil lodníka Berku (díl Loď do Hamburku). Jediný kdo uniká spravedlnosti, je agent Bláha.

Příběh třináctý - 1956 Romance o nenápadné paní
stručný děj: Zemanova manželka se zastane pokladní, které zmizelo z kasy 18.000.-Kčs. Její dceru totiž učí a děti ve třídě jí šikanují, že je dcerou zlodějky. Zeman se nejprve zdráhá, že hospodářskou kriminalitu už nedělá, ale nakonec nejen zjistí, že pokladní Vondrová peníze neukradla, ale ještě jí zachrání život.

Příběh čtrnáctý - 1957 Konec velké šance
stručný děj: Nemocný agent Bláha se snaží uniknout z republiky. Domlouvá se sice s manekýnkou Hanou Bízovou a jejím mužem Arnoldem Hacklem, ale nakonec skončí v horečkách u vdovy Králové. Tam najde revolver jejího zesnulého manžela a vydá se pomstít. Na břehu Vltavy ale nezastřelí Zemana, ale jeho ženu. Zeman v honičce agenta Bláhu zastřelí, ale Lída umírá také.

Příběh patnáctý - 1958 Kvadratura ženy
stručný děj: Zeman je stále zdrcen smrtí své ženy Lídy, do práce nechodí a plně se věnuje své dcerce. Jeho kolegové z kriminálky přemýšlí, jak ho vrátit do plného života. A přijdou na to - přidělí mu zvlášť otřesný případ. Je nalezeno torzo ženského trupu vhozeného do Vltavy. Zemanovi se pravda moc do tohoto mordu nechce a několikrát chce s vyšetřováním seknout, nakonec však vše dovede do zdárného konce. Vraha najde díky chlupu foxteriéra.

Příběh šestnáctý - 1959 Dáma s erbem
stručný děj: Po republice jezdí lapkové a vykrádají hrady a zámky. Při jednom lupu zloděj umírá - kdosi mu přeřízne lano právě ve chvíli, kdy po něm leze z okna. Případ proto dostane mordparta. Zemanův tým dopadne celou síť zlodějů i překupníků. Přitom odhalí i noblesní dámu, které v žilách koluje modrá krev.

Příběh sedmnáctý - 1960 Prokleté dědictví
stručný děj: Jak se mimo jiné praví v úvodním komentáři během titulků: Čtyřicetiletá Růžena Formanová byla zachycena vlakem a těžce zraněna. Vlastně by to nebylo nic pro kriminálku. Jenže to by Růžena Formanová u sebe nesměla mít dvacest osm stokorun pocházejících poštovního vozu, vyloupeného v roce 1954. Pavlásek, Zeman (po patnácti letech věrné služby už kapitán) a Stejskal se pouštějí do pátrání. Dcera Růženy Formanové jim moc nepomůže, a tak se vydávají do kladenských dolů, kde R. F. pracovala. Vejdou na kádrovku a... HROME! Kdopak to tu pracuje? Inu - jistá Blanka Svobodová, dříve však Mutlová (Pro ty, co z nepochopitelného důvodu nevědí, malá nápověda: 1953-Vrah se skrývá v poli). Lumpové samozřejmě na šachtě jsou. A hned dva - Rusňák a Ledvinka. Jejich vzájemné setkání Rusňák nepřežije. Ledvinku pronásleduje Zeman do temných slojí. Ledvinka však tasí pistoli - výstřel - BUM!!!!!! Zával! Kdybych nevěděl, že Zemana ještě musejí povýšit a čeká ho třináct dalších případů, fakt bych se o něj bál. Ale je tu happyend. A dokonce dvojnásobný. Zeman nejenže přežije, ale ještě získá jistotu, že jeho k Blance opět vzplanuvší city jsou navýsost opětovány.

Příběh osmnáctý - 1961 Bílé linky
stručný děj: Chlapcům ze špionáže a StB se ozve Stargast - špion ze západního Berlína - a naléhavě žádá o osobní setkání. Kvůli čemu? Kvůli akci White Lines. Nikdo sice neví, co to je, ale všem je jasné, že něco proti socialismu. A tak do Berlína vyráží Zeman spolu se stále větším špionským esem Jiřím Hradcem. V rozděleném městě potkávají různé lidi, některé už známé z minulých dílů, jiné zcela nové, objevivší se však ještě v dílech příštích. Potkávají hrdiny záporné: Arnolda Hackla, doktora Salabu, redaktora Ivo Holana, Leopolda Fantu, Honzíka Böhma... Potkávají však i hrdiny kladné: majora Wildeho, Zbyška Broniewského s manželkou Zazou... Především však potkávají Hanku Bízovou (kontrolní otázka - ve kterém díle ji coby čs. agentku záměrně nechávají příslušné orgány uprchnout s Hacklem na západ?). A jde to ráz na ráz - Zeman pátrá; Hradec se pere (jednou dostává opravdu ošklivou nakládačku); Hanka pomáhá; Zbyšek umírá (s polskou kletbou na rtech); Jirka zjišťuje, že má stále Hanku rád; Hanka zjišťuje, že má stále ráda Jirku; akce White Lines je odhalena... Dalo by se tedy říci - úspěch. Jiří Hradec je přesto smutný - svou lásku Haničku Bízovou musel znovu opustit a dokonce ji - aby neprozradil její dvojí hru - vyhodit z jedoucího auta. Život agentů asi opravdu není jednoduchý...

Příběh devatenáctý - 1962 Třetí housle
stručný děj: Jan Zeman se žení. Bere si Blanku Svobodovou (Mutlovou). Jinak v tomto díle o nic moc nejde. Kromě prvního manželského políbení už jen crazy scény s několikrát ukradeným autem, záměnami futrálů od houslí, pravými i falešnými markami a stádem psů. Zeman nemusí a vlastně ani nechce nic řešit - pachatelé se však přiznají sami, čímž mu trošku svatební hostinu pokazí.

Příběh dvacátý - 1963 Modrá světla
stručný děj: V tomto díle vystupují všichni staří známí z příběhu Bílé linky. Z velké části se odehrává i na stejném místě - v baru White Lines. Ústředním hrdinou je redaktor Ivo Holan - v rodném Československu hrdinně a nesmiřitelně z televizní obrazovky bušící do představitelů Západu, ledva však hranice překročí, stává se Hacklovým poskokem a zrádcem. Hackl se od Bílých linek rozkmotřil se svým tehdejším partnerem Leopoldem Fantou. Nemají se chlapci moc v lásce. A tak Holan, zakoukavší se do Hanky zradí i Hackla a se štosem v Praze ukradených listin odjíždí za Fantou. Vděku se nedočká - Fanta ho shodí se skály. O moc dlouho ho ale nepřežije a je zabit Hacklovými lidmi. Hanku Bízovou - toužící uprchnout pryč, daleko, nejlépe do Rio de Janeira - si Hackl najde, naloží do motorového člunu a odjíždí v dál. Jenže jede moc blízko břehu. A na tom břehu číhá s bezva flintou v ruce Fantova družka. Moc dobrá střelkyně. Stačí dvě rány a krev Hackla s Bízové se mísí s mořskou vodou. Jiří Hradec přijíždí pozdě. A to je v podstatě všechno. Když si to tak spočítám, tak těch hrdinů z Bílých linek (1961) moc naživu nezůstalo...

Příběh dvacátý první - 1964 Muž ze Salzburku
stručný děj: V republice čile kvete obchod s pašováním lidí na Západ (zejména východních Němců k západním bratrům). A do toho má ještě kriminálka v ruce kradenou známku značné hodnoty. I tu chtěl kdosi propašovat přes hranice. Jenže umřel. Tragicky. A Zeman převezme roli jeho společníka. Dostane se až ke klíčové osobě, která všechny převozy lidí zařizuje. Té však jde víc o známku než o chlapíka, co se chce dostat ven. Zemana proto napadne a ani skutečnost, že mu Zeman odhalí svou pravou totožnost mu v tom nezabrání. Honzík se rve jako lev, přesto podlehne. Lump ho v zavřeném autě zatlačí do rybníku. Zeman tone. Včas však přispěchají jeho kamarádi Hradec a Žitný. Zeman končí v nemocnici a je to s ním vážné. K něčemu je to však dobré - hrozící tragédie sblíží Zemanovu dceru s Blankou. Krásný happyend.

Příběh dvacátý druhý - 1965 Tatranské pastorále
stručný děj: Filmový režisér si umane, že natočí detektivku podle skutečného případu vraždy, který nebyl dosud vyřešen. Svěří se kriminalistům. Zeman zuří. A zuří ještě více poté, co se dozví, že poletí do Tater na natáčení. Vždyť kdo ví - třeba se pachatel přijde na natáčení podívat. Vrahové se přece vracejí na místo činu. O nic víc v tomto kousku nejde. Snad jen o dvě maličkosti: 1) Vrah se nevrátil, on totiž na tom místě celou dobu byl. 2) Zeman potká a vezme k sobě do Prahy mladého, chytrého, snaživého, sympatického slovenského kriminalistu. V příštích dílech si spolu něco užijí.

Příběh dvacátý třetí - 1966 Šťastný a veselý
stručný děj: A máme silvestra. Všichni se radují a mají se rádi. I u Zemanů se chystají na slavnostní přípitek. Jenže Blanka zapomene v práci, kde se bouřlivě slavilo, šunčičku. Ej, kdyby si raději přes pazoury dala. Ale ona ne - a do práce se pro pochutinku vrací. A co zří? Oheň, dým a čísí bezvládné tělo. Přípitek u Zemanů se nekoná, mladá Ivanka zuří. Blanka má starosti a Zeman vyšetřuje. Nakoenc se z toho vyklube normální hospodářská kriminalita - černý duše. Zeman vše vyřeší, Blančiny starosti zmizí, Ivanka se uklidní a i ten přípitek nakonec vyjde.

Příběh dvacátý čtvrtý - 1967 Klauni
stručný děj: Začíná přituhovat. Tedy politicky. Na scéně se objevují podivná individua, která jsou - bůh suď proč - nějak nespokojena s tím socialismem. Scházejí se v divných klubech, vedou divné řeči o svobodě či demokracii a chlastaj. Jedním takovým nespokojencem je básník Martin Daneš, vedoucí provokativní řeči v klubu, v němž - no považte - hrají Villona! No fuj a hanba! Jenže během představení, které mimochodem sleduje i Zemanova dcera Ivana se svým přítelem, je postřelena jedna z účinkujících. A Zeman má práci. A hlavním podezřelým je Daneš. Dlouho se nedaří, zvláště když se do případu vloží proradný Svaz dramatických umělců a dokonce i štvavý západní tisk. Pánové nahoře z toho mají tak zamotané šišky, že Zemanovi vzkáží: Honzo, Daneše propusť a celé to zastav! Ale kdepak, Zeman nepropustí a nezastaví. A neodradí ho ani varování věrného Stejskala - Honzo, bacha, to je politika, v tý my nemáme co dělat. Vyšetřování tedy pokračuje a z Daneše se klube pěkný lumpík - krade básně, opíjí se a je spolčen s kapesním zlodějem Ferdou. Jen ten pokus o vraždu se Zemanovi nedaří prokázat. A ani nepodaří - postřelená herečka-zpěvačka se přizná, že se střelila sama. Případ končí. A pořád přituhuje. Tedy politicky.

Příběh dvacátý pátý - 1968 Štvanice
stručný děj: Mnoha našim hrdinům se vracejí staré rány. V případě Zemana a jeho ženy Blanky je to Plánice. Ano, ano - je to ta víska, v níž v roce 1953 postřílela skupina padouchů funkcionáře Národního výboru a Komunistické strany, mimo jiné i prvního Blančina manžela. Na televizní obrazovku totiž pronikl plánický farář, který tehdy teroristy ukrýval. Ale nyní tvrdí, že se stal obětí mocenských choutek Zemana, Kaliny, Žitného. A najdou se tací, kteří ho v tom podporují. Jo, jo - jsou to naši známí ze Svazu dramatických umělců, proradná redaktorka, básník Daneš. A i prostý lid věří, nebo se bojí. Zeman je v podstatě vyhozen z práce ("Mirku, tys to vzal?) a je pohnán před soud. Samotný proces ale fakt nejde popsat, to se musí vidět. Ale Zeman zvítězí. Ovšem moc platné mu to není - v začátku dalšího dílu totiž vydává na obvodu občanky.

Příběh dvacátý šestý - 1969 Studna
stručný děj: Zeman vydává na obvodě občanky - za trest. Vyřeší děsivou vraždu a vrací se zpátky do sedla. Nejslavnější díl celé série, ze kterého zlidověl například výrok : "Otec byl dnes obdivuhodně klidný..."- noční můra všech normalizačních dětí.

Příběh dvacátý sedmý - 1970 Rukojmí z Bella Vista
stručný děj: Agent Hudec se snaží zabránit sabotáži na české lodi Morava, během plavby mají být poškozeny důlní lokomotivy, určené pro socialistické Chile. Sabotáž se sice nekoná, její původce končí ve vlnách Pacifiku, ale Hudec má také potíže. Je odhalen a z hotelu Bella Vista si jej odvážejí jako rukojmí. Ulovit majora StB - to není špatná kořist.

Příběh dvacátý osmý - 1971 Poselství z neznámé země
stručný děj: Jediný z dílů, který je přímým pokračováním dílu předešlého (Rukojmí z Bella Vista). Major Jiří Hradec je držen jako rukojmí v neznámé zemi. Bývalý nacista sloužící americkým štváčům jej hodlá s Prahou vyměnit za dokument, na němž je název banky, číslo konta a heslo. Chce se tak dostat k penězům, které nacisté ukradli za války Židům. Jenže Hradec není žádný zpravodajský ucho a navíc nalezne spojence. Kubánského agenta! Ten mu pomůže k útěku. Praha si tak může dokument nechat a Hradec se dostane domů. Bohužel mrtev. Ale pohřeb má se všemi poctami.

Příběh dvacátý devátý - 1972 Mimikry
stručný děj: Zřejmě spolu se Studnou nejslavnější díl. Odhaluje pozadí a nastavuje zrcadlo zkaženému životu mládeže, nevážící si socialistických výdobytků. Sex, drogy, jakýsi underground. Karikatura na skupinu Plastic People. Únos letadla. I Zemanova dcera sehraje svou roli. Co víc poznamenat. Snad jen, že červi se stejně rozlezou.

Příběh třicátý - 1973 Růže pro Zemana
stručný děj: Závěrečný díl. Zeman už přemýšlí o odchodu do penze a za svého nástupce v čele kriminálky vidí Gajdoše. Ještě se však stačí pohroužit do řádně zapeklitého případu. Protistátní živly, pašování, falza, rozkrádačky, příživnictví a do toho všeho ještě zahraniční novinářka a rejdy špionů. Nebyl by to však Jan Zeman, aby případ nevyřešil. Několikrát se však jeho duše pohrouží do smutku, vypadá to totiž, že jeho druh z nejvěrnějších, šéf StB Žitný, Zemana zrazuje. Mnoho slov hořkosti a mnoho pocitů deziluzí se ze Zeman vyřine. Ale Žitný není sketa, není nečestný ani nesportovní. Ona zahraniční dopisovatelka totiž není agentem západních služeb, ale naopak agentem československým! Žitný ji prostě musel chránit před Zemanovým, chladně kriminalisticky uvažujícím mozkem. Dáma však uzná Zemanovy kvality a na důkaz toho mu před odjezdem z republiky přinese kytici růží. Zemanovi už nezbývá nic jiného než usednout na lavici před chalupou, kochat se okolím, hovořit s dcerou a občas se porýpat v zahrádce. Sbohem majore!


Režie:Jiří Sequens

Herci a obsazení:
Vladimír Brabec - major Jan Zeman
Rudolf Jelínek - major Hradec
František Němec - plukovník Žitný
Emil Horváth ml. - poručík Gajdoš
Ladislav Mrkvička - nadporučík Stejskal
Jiří Lír - kapitán Hejduk
Elo Romančík - kpt.Beňačko
Vladimír Ráž - MUDR. Veselý
Miloš Willig - plukovník Kalina
Josef Větrovec - major Pavlásek
Renáta Doležalová - první Zemanova žena Lída
Jaroslava Obermaierová - druhá Zemanova žena Blanka
Ivana Andrlová - Zemanova dcera z prvního manželství Lída
Josef Bláha - v dílu Bílé linky a Modrá světla Leopold Fanta
Radůz Chmelík - v dílu Bílé linky major Wilde
Miloš Nedbal - dr. Braun v Klaunech, Štvanici a Studně
Regina Rázlová - v dílech Konec velké šance, Bílé linky a Modrá světla Hanka Bízová
Petr Štěpánek - v dílech Klauni, Štvanice, Studně a Mimikry Pavel Daneš
Miriam Kantorková - šansoniérka Eva Moulisová v Klaunech
Ota Sklenčka - v dílu Kvadratura ženy profesor patologie, v dílech Vrah se skrývá v poli a Štvanice farář
Radoslav Brzobohatý - v dílech Křížová cesta, Kleště, Hon na lišku a Konec velké šance „nadporučík" Pavel Bláha, v dílech Poselství z neznámé země a Rukojmí v Bella Vista Correns
Ilja Prachař - v dílech Kleště a Hon na lišku továrník Čadek
Jan Kanyza - v dílech Poselství z neznámé země a Rukojmí v Bella Vista Bártl
Hana Maciuchová - v dílech Poselství z neznámé země, Rukojmí v Bella Vista
Iva Janžurová - v dílu Růže pro Zemana
Jiří Adamíra - v dílu Rubínové kříže opat, v dílech Poselství z neznámé země a Rukojmí v Bella Vista Mestrey
Petr Oliva - v dílech Hon na lišku a Vrah se skrývá v poli Karel Mutl, manžel budoucí druhé Zemanovy ženy Blanky
Václav Postránecký - v dílech Poselství z neznámé země a Rukojmí v Bella Vista Wunder
Jan Přeučil - v dílu Klauni herec Vodvářka
Jiří Lábus - v dílu Mimikry člen kapely
Oldřich Vlach - v dílu Mimikry Kájík - člen kapely
Jaroslav Drbohlav - v dílu Mimikry člen kapely
Consuela Morávková - v dílu Bílé linky tanečnice Zaza
František Vicena - v dílu Vrah se skrývá v poli předseda MNV, v dílu Bílé línky Broniewski
Josef Bek - doktor Salaba z Textilany v dílech Bílé linky a Modrá světla, řezník Černý v dílu Mědirytina
Ladislav Křiváček - pianista Böhm v dílu Bílé linky a Modrá světla
Jiří Holý - v dílech Konec velké šance, Bílé linky a Modrá světla Arnold Hackl, v dílu Hon na lišku štábní kapitán
Jana Dítětová - v dílu Konec velké šance Jiřina Králová, starající se o nemocného Bláhu
Stanislav Matyáš - v dílech Bílé linky a Modrá světla novinář Ivo Holan
Josef Abrhám - v dílu Muž ze Salzburku Rudi Lorenz
Vladimír Menšík - v dílu Muž ze Salzburku hudebník Eman Wimmer
František Hanus - v dílech Vyznavači ohně, Krádež sladkého "I", Rubínové kříže a Hon na lišku jako poručík Vydra, Zemanův nadřízený
Stella Zázvorková - v dílu Bestie Berta
Miloš Kopecký - v dílu Bestie překupník Kloc
Irena Kačírková - v dílu Bestie Sochorová
Otakar Brousek - v dílech Loď do Hamburku a Kleště MUDR. Hejtmánek
Jiří Krampol - v dílu Loď do Hamburku strojník Šimek
Josef Vinklář - šéf bandy Jula v dílu Strach
Jiří Zahajský - saniťák Turek v dílu Strach
Daniela Kolářová - Jiřina v dílu Strach
Jan Tříska - Julův parťák Eda v dílu Strach
Oldřich Vízner - Julův parťák Ríša v dílu Strach, Radim Pešek v dílu Třetí housle
Luděk Kopřiva - Theodor Bříza v dílu Třetí housle
Alena Vránová - Dáša Krčmová v dílu Krádež sladkého "I", Vlastička Břízová v dílu Třetí housle
Martin Růžek - dr. Knapp v dílu Krádež sladkého "I"
Zdeněk Dítě - překupník Josef Hain v dílu Krádež sladkého "I" a v dílu Romance o nenápadné paní architekt Máca
Gabriela Vránová - Eva Vondrová v dílu Romance o nenápadné paní
Jiří Klem - Karel Vondra v dílu Romance o nenápadné paní
Raul Schránil - revizor Kubeš v dílu Romance o nenápadné paní
Marta Vančurová - v dílu Křížová cesta sestra Marie
Jiří Vala - v dílu Křížová cesta varhaník Michálek
Luděk Munzar - v dílu Křížová cesta farář, v dílu Vyznavači ohně dr.Wolf
Stanislav Fišer - Velenský v dílu Vyznavači ohně a Eda Sojka v dílu Romance o nenápadné paní
Petr Haničinec - bývalý esesák Mauer v dílu Rubínové kříže, Tony Rosenbaum v dílu Dáma s erbem
Květa Fialová - Anička Horáková v dílu Dáma s erbem
Jan Skopeček - zloděj Syřiště v dílu Dáma s erbem
Eduard Cupák - v dílu Kleště primář plastického oddělení
Carmen Mayerová - v dílech Hon na lišku a Kleště manželka továrníka Čadka
Josef Kemr - v dílu Kleště maskér Igor Gräbner, v dílu Mědirytina padělatel Lacina
Jiří Kodet - poručík Vejvoda v dílu Mědirytina, účetní Nouza v dílu Kvadratura ženy
Hana Hegerová - v dílu Mědirytina zpěvačka
Svatopluk Beneš - v dílu Mědirytina Takáč, v dílu Třetí housle Vilibald Hanke
Milena Dvorská - Věra Hanousková v dílu Kvadratura ženy
Luba Skořepová - matka Věry Hanouskové v dílu Kvadratura ženy
Josef Langmiler - režisér v dílu Tatranské pastorále
Štefan Kvietik - Horňák v dílu Tatranské pastorále

Zpět na úvodní stránku českých filmů a seriálů